Meni
Proizvodnja aktivnog micelijuma
Za postizanje visokih prinosa u gljivarstvu, kao i u bilo kojoj drugoj grani poljoprivrede, od presudnog je značaja, između ostalog, i kvalitet semena. Stoga se njegovom stvaranju posvećuje posebna pažnja.
Proizvodnja semenskog materijala za gljive, tzv. micelijuma izuzetno je kompleksan i osetljiv posao. Stvarajući idealne uslove za razvoj micelijuma gajenih gljiva stvaramo i idealne uslove za razvoj raznih patogena. Iz tog razloga ova proizvodnja se obavlja u strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima. Sam proces inokulacije se sprovodi isključivo ispred laminara čijim sistemom cirkuliše sterilan vazduh nad materijalom koji se obrađuje. Ovaj delikatan posao zahteva i visoko stručno laboratorijsko osoblje, pri čemu je neophodno da pored posedovanja znanja iz bioloških nauka bude i vešto u laboratorijskim uslovima rada, jer su u ovom slučaju brzina i spretnost imperativ uspeha.
Osim korišćenja ispravne metodologije i precizne tehnike, vrlo je važno na koji se način priprema medijum. Različite vrste gljiva imaju specifične zahteve u pogledu podloge na kojoj se uzgajaju. Zato svaka laboratorija razvija sopstvenu recepturu prema vrsti gljive. Od izuzetnog je značaja pravilno odabrati i izbalansirati nutrijente, kao i postići idealnu pH vrednost, s obzirom da se specifičnom modifikacijom u sastavu podloge može ostvariti bolja i efikasnija regeneracija.
Gljive se u prirodi uglavnom razmnožavaju generativnim putem, pomoću spora, međutim za proizvodne svrhe u cilju dobijanja semenskog materijala razmnožavaju se isključivo vegetativno i to metodom kulture tkiva, odnosno mikropropagacijom.
Proizvodnja micelijuma je dugotrajan proces koji obuhvata nekoliko faza, od kojih svaka ima svoje specifičnosti:
- Primenom organoleptičke metode vrši se pozitivna individualna selekcija, pri čemu se odabira matična gljiva, željenih karakteristika koja će poslužiti kao donor klonova.
- U aseptičnim uslovima iseca se tkivo odabrane gljive i metodom kulture tkiva inokulira na agar podlogu, što će omogućiti reprodukciju micelijuma kroz invitro multiplikaciju. Inokulirane podloge se drže u mikrobiološkom inkubatoru pod idealnim uslovima, s tim da se u toku inkubacije, svakodnevno prati porast micelijuma i na bazi vizuelnog zapažanja vrši negativna klonska selekcija, što omogućava propagiranje samo fertilnog micelijuma oslobođenog patogena. Svaki organizam dobijen iz klona, pa tako i gljiva, identičan je materinskom organizmu iz koga je klon uzet. Klonsko propagiranje ima svrhu da se što više umnoži superiorni genotip i dobije identično potomstvo, što se seksualnom reprodukcijom, usled rekombinacije gena ne može postići. Metodom kulture tkiva dobijamo genotipski uniformno potomstvo, a varijabilnost koja se eventualno može uočiti na fenotipu, rezultat je isključivo faktora spoljašnje sredine, nije nasledne prirode i spada u ekološku varijabilnost.
- Sledeći korak je stvaranje prenosnika koji predstavlja micelijum inokuliran na adekvatan nosač koji je najčešće lignocelulozni materijal određenih karakteristika. Bitno je odabrati nosač koji ispunjava zahteve prema hranljivim elementima kao i prema pH vrednosti za određenu vrstu gljive. Za njegovo dobijanje koristi se isključivo inokulum koji ispunjava stroge standarde kvaliteta, obezbeđujući biološku čistoću i potentnost.
- Poslednji korak je proizvodnja komercijalnog micelijuma, a to je micelijum na zrnu žitarica koji se direktno upotrebljava u uzgoju gljiva za zasejavanje supstrata.
Svaka od ovih faza traje određen vremenski period u kome zahteva optimalne uslove u pogledu vlažnosti vazduha, količine CO2 i toplote, a krajnji rezultat je fertilan inokulacioni micelijum prve generacije vrhunskog kvaliteta, oslobođen patogena.
Upravo upotreba micelijuma prve generacije je presudna za postizanje visokih i stabilnih prinosa u gljivarstvu. Svaka naredna generacija, dobijena umnožavanjem imaće nižu vijabilnost, odnosno rodni potencijal. Micelijum je vrlo sklon mutaciji, a sa povećanjem broja umnožavanja povećava se njegova izloženost mutagenim faktorima, što dovodi do smanjene fertilnosti. Krajnja posledica toga je smanjen prinos, sitni i neugledni klobuci, izostanak plodonošenja u drugom i narednim talasima, a u slučaju potpune sterilnosti čak i u prvom talasu.